Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Witamy na stronie internetowej parafii rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pełczycach. Dziękujemy że nas odwiedziliście i zapraszamy do częstych wizyt. Szczęść Boże.

RSS : Aktualności

Icon Vatican Icon KEP Icon ASK Icon Popieluszko Icon JPII Bądźmy naprawdę świadkami tej Miłości! Łagodnie, ale zdecydowanie; jasno, jednoznacznie, odważnie – szanując prawa innych, ale też z mocą i konsekwencją domagając się poszanowania naszych praw. Mamy pełne prawo żyć naszą wiarą. Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
Okres zwykły w liturgii trwa do wtorku (w tym roku 8 marca) przed Środą Popielcową, Liturgia dnia; Patron dnia Wszystkim, którzy w tym dniu obchodzą imieniny, urodziny i inne rocznice życzymy Błogosławieństwa Bożego, zdrowia i pogody ducha

Rozważanie


BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Za wszystko niech będzie zawsze błogosławiony i wychwalany Stwórca i Odkupiciel nasz, z którego nieskończonej hojności wypływa wszelkie dobro i łaska. Oby zechciał otwierać wam z każdym dniem coraz obficiej źródło swego miłosierdzia w celu pomnożenia i prowadzenia dalej tego, co rozpoczął w waszych duszach. Nie wątpię, że dokona tego dzięki swej najwyższej dobroci,
która tak bardzo pragnie udzielać swych dóbr, i dzięki swej wiecznej miłości, która o wiele bardziej skłonna jest do udzielania nam doskonałości niż my do jej przyjęcia.
Jest rzeczą pewną, że Bóg ze swej strony jest gotów dawać, byleby tylko z naszej strony nie zabrakło pokory i pragnienia – jakby naczynia gotowego na przyjęcie Jego łaski – i byleby widział, że należycie korzystamy z otrzymanych darów i że gorliwie i pilnie prosimy o Jego łaskę.

św. Ignacy Loyola



Św. Ignacy Loyola


Św. Ignacy Loyola (hiszp. Iñigo López de Oñaz y Loyola, ur. przed 23 października 1491, zm. 31 lipca 1556) święty Kościoła katolickiego, ksiądz, założyciel zakonu jezuitów. Dewizą Ignacego Loyoli była łacińska sentencja Ad maiorem Dei gloriam (Na większą chwałę Bożą).
Urodził się w zamku Loyola, posiadłości swego ojca, średnio zamożnego feudała baskijskiego. Baskijskie imię Iñigo, nadane na cześć św. Iñigo de Oña (+1068), zamienił później na Ignacy ku czci biskupa z Antiochii, słynnego pisarza i męczennika z II w.
W młodych latach przyjął tonsurę, która zapewniała mu przywileje zastrzeżone dla członków kleru katolickiego. W wieku 16 lat podjął służbę w przybocznej gwardii wicekróla Nawarry, gdzie życie upływało na hazardowych grach oraz częstych pojedynkach. W 1521 r. gdy pomiędzy Francją a Hiszpanią wywiązała się wojna o Nawarrę, przebywał w Pampelunie, gdzie został ranny. Podczas przewlekłej rekonwalescencji przeczytał Vita Christi Ludolfa Kartuza i Złotą legendę Jakuba de Voragine, co zapoczątkowało proces jego nawrócenia. W 1522 roku zrezygnował z kariery wojskowej. Był wpierw pielgrzymem i pustelnikiem, a owocem jego przemyśleń stały się słynne Ćwiczenia duchowne – podstawa późniejszych ćwiczeń ignacjańskich.
W 1523 roku wyruszył z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Z polecenia franciszkanów, oficjalnych przedstawicieli Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, opuszcza ją i wraca do kraju, gdzie studiuje filozofię na uniwersytecie w Alkali i Salamance.
W tym czasie był dwukrotnie więziony przez Inkwizycję, podejrzewającą go o przynależność do oświeconych (alumbrados).
Po przeniesieniu się do Paryża w 1528 r. na Sorbonie zaprzyjaźnia się z Piotrem Fabrem, Franciszkiem Ksawerym, Szymonem Rodriguesem, Jakubem Laínezem, Alfonsem Salmeronem oraz Mikołajem Bobadillą. Wszyscy oni przygotowywali się do kapłaństwa i stali się zalążkiem przyszłego zakonu jezuitów.
15 sierpnia 1534 w małej kapliczce na zboczu Montmartre w Paryżu wspólnie złożyli śluby ubóstwa i czystości oraz podjęli zobowiązanie, że po uzyskaniu święceń udadzą się do Palestyny aby tam nawracać muzułmanów, a gdyby to było niemożliwe oddadzą swoje siły do dyspozycji ojca świętego.
W Rzymie oddali się do dyspozycji papieża Pawła III. 24 czerwca 1537 otrzymali w Wenecji święcenia kapłańskie i rozpoczęli działalność duszpasterską w Republice Weneckiej. Aby zwiększyć skuteczność oddziaływania postanowili związać się jakąś formą organizacyjną (zakon: Towarzystwo Jezusowe) 27 września 1540 Paweł III bullą Regimini Militantis Ecclesiae (O Kościele walczącym) zatwierdził Towarzystwo Jezusowe.
W 1541 r. dokonano wyboru przełożonego generalnego, którym został Ignacy de Loyola. Stanowisko to piastował do 31 lipca 1556, do dnia swojej śmierci. W 1551 założył uczelnię Gregorianum, która stała się prototypem przyszłych kolegiów jezuickich. Za jego życia zakon liczył już 1000 członków.
Do chwały błogosławionych wyniósł o. Ignacego 27 lipca 1609 roku Paweł V, a kanonizował papież Grzegorz XV 22 maja 1622. Pius XI, 25 lipca 1922 r., ogłosił go uroczyście patronem wszystkich rekolekcji w Kościele katolickim.
W XIX w. pojawił się w niektórych publikacjach zapis "Iñigo López de Recalde", co jest błędem i wynika z pomyłki przy odczytywaniu dokumentów procesu, jaki Ignacy miał w Alkali, oskarżony o nieortodoksyjne nauczanie. Błąd wyjaśniono już w roku 1898, a fotokopia dokumentu źle odczytanego jest ogólnie dostępna. Nazwisko Recalde pojawia się w jeszcze innych okolicznościach. Syn starszego brata Ignacego – Martína García de Oñaz y Loyola – Beltrán w roku 1536 ożenił się z panną Juaną de Recalde, lecz uprzednio prowadził lekkie życie i posiadał czwórkę nieślubnych dzieci. Posługiwanie się dziś w odniesieniu do Ignacego nazwiskiem "de Recalde" świadczy o intencjach, mających na celu skompromitowanie i ośmieszenie Ignacego.

Tekst zaczerpnięto ze strony: http://www.jezuici.pl/dr/f-ignacy.html