Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Witamy na stronie internetowej parafii rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pełczycach. Dziękujemy że nas odwiedziliście i zapraszamy do częstych wizyt. Szczęść Boże.

RSS : Aktualności

Icon Vatican Icon KEP Icon ASK Icon Popieluszko Icon JPII Bądźmy naprawdę świadkami tej Miłości! Łagodnie, ale zdecydowanie; jasno, jednoznacznie, odważnie – szanując prawa innych, ale też z mocą i konsekwencją domagając się poszanowania naszych praw. Mamy pełne prawo żyć naszą wiarą. Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
Okres zwykły w liturgii trwa do wtorku (w tym roku 8 marca) przed Środą Popielcową, Liturgia dnia; Patron dnia Wszystkim, którzy w tym dniu obchodzą imieniny, urodziny i inne rocznice życzymy Błogosławieństwa Bożego, zdrowia i pogody ducha

Bp Andrzej Dzięga nowy metropolitą szczecińsko-kamieńskim

Benedykt XVI mianował nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim Andrzeja Dzięgę, dotychczasowego biskupa sandomierskiego. Tym samym Ojciec Święty przyjął rezygnację abp. Zygmunta Kamińskiego, który osiągnął wiek emerytalny.

W związku z ukończeniem 75 lat, abp Zygmunt Kamiński złożył w zeszłym roku na ręce Benedykta XVI rezygnację z urzędu metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Papież nie przyjął jej, przedłużając pełnienie posługi abp. Kamińskiego do czasu mianowania następcy (zgodnie z formułą "nunc pro tunc"). Papieska nominacja ogłoszona została dzień przed 76. rocznicą urodzin dotychczasowego metropolity.

Bp Andrzej Dzięga od 2002 r. jest biskupem sandomierskim. W Episkopacie Polskim pełni szereg odpowiedzialnych funkcji m.in. przewodniczy Radzie Prawnej, jest członkiem zarówno Rady Stałej KEP, jak i Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Wykłada prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Katolickim, którego jest profesorem.

W Konferencji Episkopatu Polski, oprócz wymienionych już funkcji, bp Dzięga uczestniczy w pracach Rady ds. Rodziny - jest specjalistą z dziedziny prawa rodzinnego. Nadto jest członkiem Komisji Rewizyjnej Konferencji Episkopatu Polski i członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi-Wyżsi Przełożeni Zakonni. Wcześniej pełnił jednocześnie funkcję przewodniczącącego Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Komisji Mieszanej Biskupi-Wyżsi Przełożeni Zakonni. W tym czasie zainicjował pielgrzymkę osób konsekrowanych na Święty Krzyż. Jest także członkiem Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Bp Andrzej Dzięga ma 57 lat. Urodził się w Radzyniu Podlaskim (diecezja siedlecka). W 1971 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Mazura przyjął 11 czerwca 1977. Pracował najpierw jako wikariusz w parafii w Malowej Górze (1977-78), a później w Radoryżu (1978-82). W tym czasie ukończył dwuletnie Studium Pastoralne na KUL, a w roku 1982 rozpoczął tam studia z zakresu prawa kanonicznego. W 1987 r. został notariuszem Sądu Biskupiego Siedleckiego. W roku 1988 uzyskał doktorat nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Od 1989 r. wykładał na Wydziale Prawa i Nauk Prawnych KUL. W tym samym czasie został sędzią Sądu Biskupiego Siedleckiego.

Oprócz pracy w KUL, w latach 1989-1991 był wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Męczenników Podlaskich, w latach 1992-1995 był kanclerzem Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego, w latach 1993-2002 był wikariuszem sądowym Biskupa Drohiczyńskiego, w latach 1994-1997 był ponadto promotorem I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej.

W 1995 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Strony sporu w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa" uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Został kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Procesowego. W 1998 r. otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego KUL. W latach 1996-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego, a w 1999 roku został wybrany dziekanem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji (funkcję tę pełnił do października 2003 r.).

Z nominacji Jana Pawła II został 7 października 2002 r. biskupem sandomierskim; sakrę biskupią przyjął 24 listopada tego roku. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim 21 lutego 2009 roku.

bp kep/ rv

"Idę z moją wiarą i świadectwem..."
rozmowa z nowym metropolitą szczecińskim


Moją wiarą i świadectwem chcę umacniać wspaniałe dzieła, które powstały w Kościele szczecińskim w ostatnich dziesięcioleciach, dzięki ofiarnej i pionierskiej wręcz pracy wielu kapłanów – mówi abp Andrzej Dzięga

- Jak Ksiądz Arcybiskup przyjął decyzję Benedykta XVI?

Abp Andrzej Dzięga: Jest to dla mnie wieść naprawdę zaskakująca. Ale przyjmuję ją z wiarą, bo inaczej po ludzku nie da się tego zinterpretować. Nie kryję, że jest to wskazanie dla mnie miejsca i obszaru pracy, który jest mi osobiście mało znany. Będę musiał się tam wiele uczyć i bardzo dużo słuchać. Ale jest to ziemia ogromnie bogata w świadectwo wiary już przecież od ponad tysiąca lat. Jest to ziemia bardzo ubogacona, pogłębiona cierpieniem poprzez wieki. Jest to ziemia naznaczona heroicznym świadectwem wiary i bardzo silną osobowością wielu kapłanów po II wojnie światowej, ich bardzo gorliwą, pionierską wręcz pracą. Jest to ziemia, która naznaczona jest i ogromnie na wyżyny wyniesiona posługą świetlanej pamięci abp. Kazimierza Majdańskiego. Jego troska o rodzinę, zaufanie do człowieka, ochrona życia, te wszystkie tematy tam są obecne, żyją nieustannie. W ostatnich latach ziemia ta została ustabilizowana solidną, bardzo rzetelną posługą abp. Zygmunta Kamińskiego, do którego mam osobiście ogromny szacunek i podziwiam go. Przecież powstał w tym czasie istotny punkt na mapie Kościoła szczecińskiego, to jest wydział teologiczny w uniwersytecie szczecińskim. To środowisko uniwersyteckie ogromnie się rozwija także w innych obszarach. Jest to zatem przestrzeń wielkiej wiary. I jeśli mam tam z czymkolwiek iść, to tylko z moją osobistą wiarą, żeby to wiarą, moim świadectwem, na ile to będzie możliwe, dopełniać, inspirować i podtrzymywać te przeróżne dobre dzieła, które tam są. I tylko o to Pana Boga proszę. A jeśli mogę kogokolwiek z ludzi o coś prosić, to o modlitwę, aby to moje posługiwanie w Kościele szczecińskim było rzeczywiście posługiwaniem wiary, nadziei w Duchu Świętym i miłości. O to proszę i z pozdrowieniem serdecznym i ze słowem wiary kieruję się w stronę Szczecina.

- Z jakimi uczuciami opuszcza Ksiądz Arcybiskup Sandomierz?

Abp Andrzej Dzięga: Zdecydowanie będzie serce tęskniło za szeregiem różnych inicjatyw i dzieł, które tutaj udało się rozpoznać, zauważyć i podjąć. Niech Duch Święty je umacnia przez ludzi, którzy tutaj zostaną, którzy tutaj są nieustannie, są bardzo aktywni, ofiarni, z bp. Edwardem Frankowskim na czele. Niech te dzieła żyją według zamiarów Bożych, z Boża pomocą i łaską. A Maryja, Królowa Polski, której nawiedzenie teraz sandomierski Kościół przeżywa, niech nieustannie nam przed Bogiem wyprasza potrzebne moce duchowe. I niech wszystkim Bóg po prostu błogosławi.

- Czy znana jest już data ingresu?

Abp Andrzej Dzięga: Ja będę prosił, żeby to była sobota przed Niedzielą Palmową, ale dopiero gdy będę na miejscu, będę mógł się zorientować, czy to jest możliwe. Ale chciałbym w ten sposób zsynchronizować swoje wejście do Szczecina, do Kościoła szczecińskiego, z wejściem w Wielki Tydzień Męki Pańskiej i w tę wielką medytację Kościoła i wielką moc Ducha Świętego, która z tych tajemnic paschalnych płynie.

- Nominacja na metropolitę wiąże się też z zacieśnieniem relacji z Papieżem, czego wyrazem będzie paliusz, który otrzyma Ksiądz Arcybiskup od Benedykta XVI w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami medialnej przede wszystkim burzy, która starała się nas przekonać o osłabieniu więzów światowego episkopatu, niektórych jego nurtów ze Stolicą Piotrową. Jak w tym kontekście przyjmuje Ksiądz Arcybiskup powołanie do bliższej relacji z Papieżem?

Abp Andrzej Dzięga: Znowu jest to tylko i wyłącznie płaszczyzna wiary, czy przede wszystkim płaszczyzna wiary. Ponieważ te wszystkie słowa, które padają, których celem jest często zasiać niepokój, to nie są słowa wiary. Tam gdzie jest wiara, tam jest jedność, tam jest nadzieja, tam jest współpraca. I ja głęboko ufam, że wiara w nadziei Ducha Świętego i w mocy Bożej łaski, mocy miłości jest siłą Kościoła. I to chcę nieustannie deklarować i z tym chcę iść do przodu. Ojciec Święty jest naszym pasterzem, jest Piotrem naszych czasów, nikt tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Wspieramy go modlitwą, jesteśmy razem. I na ile możemy na obszarach nam zawierzonych to samo staramy się dzieło prowadzić i kontynuować. To tylko czynimy.

Rozm. K. Bronk/ rv


Sanktuarium na Św.Krzyżu 14-15 wrzesień 2008: